تاریخچه کارخانه:
با توجه به تاثیرگذاری زیاد پوسته یاتاقان ها روی کارکرد برینگ ها، تولید آنها نیز باید با دقت بالایی انجام شود. همانطور که اشاره شد این تولیدات دارای قدمت بالایی نیستند و تا چند سال پیش در انحصار کشورهای توسعه یافته بوده است. اما تولید آنها در ایران با توجه به نیاز صنایع کشور، به طور خاص و منحصر به فرد در برخی کارخانجات و کارگاههای اطراف آنها به صورت غیر کلاسیک و فقط برای کاربردهایی خاص انجام میشد. به عبارت دیگر تعداد یاتاقانهای تولیدی در ایران بسیار ناچیز و در حد ۲۰ سایز غیر استاندارد بوده است. با این حال این اتفاقات را میتوان گام اولیه و شروع تولید انواع پوسته یاتاقان در ایران ذکر کرد. تحول این صنعت در ایران با تاسیس کارخانه سهند توسط برادران راهی که بعدها به  تغییر نام داد، اتفاق افتاد.
 
تولیدات کارخانه  به دو بخش عمده تولیدات کلاسیک و تولیدات خاص (Special) تقسیم می شوند.  کار خود را درسال ۱۳۶۱ با تولید قطعات صنعتی به ویژه قطعات خودرو، قالب سازی و ماشین سازی با نام SAHAND شروع کرد. این گروه درسال ۱۳۷۲ به تولید یاتاقان های صنعتی پرداخته و با پشتکار، خلاقیت، نوآوری و با بهرمندی از نیروی متخصص توانستند با مطالعات گسترده و تلاش برای به روز درآوردن یاتاقان های صنعتی، تنوع تولید یاتاقان را در ایران از۲۰ سایز غیر استاندارد به ۱۴۰۰ سایز استاندارد برسانند، این عمل سبب تحویلی عظیم در صنعت یاتاقان سازی ایران گردید.
 کارخانه یاتاقان سازی  در سال ۱۳۸۰ موفق به ثبت آرم  در سازمان ثبت علایم تجاری ایران گردید و همچنین توانست گستره تولیدات خود را افزایش داده و به تولید متعلقات مختلف یاتاقان مثل انواع آب بندها و درپوش ها و… بپردازد. کارخانه یاتاقان سازی  برای اولین بار در بین تولیدکنندگان این محصول توانست کلیه محصولات خود را در بسته بندی های استاندارد به بازارهای گوناگون مصرف ارائه دهد و همچنین در راستای تعهد و پایبندی به شعارهای خود، محصولاتش را از لحاظ کیفی و کاربردی ضمانت مینماید. از موفقیت های دیگر این مجتمع تولیدی می توان به اخذ گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت از شرکت TUV آلمان اشاره کرد.این کارخانه جهت نیل به اهداف و آرمان های فوق سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 را به عنوان الگوی کاری خود انتخاب کرده است.
 
علاوه بر تامین نیاز صنایع محترم داخلی، به صادرات محصولات خود پرداخته که از جانب صنایع خارج کشور نیز مورد اقبال گسترده ای قرار گرفته است و توانسته، سهم هرچند کوچک ولی مهمی در اعتلای نام کشور عزیزمان در جهان داشته باشد.
این کارخانه با سرمایه گذاری آقایان مختار راهی و مرتضی راهی، بدون هیچگونه وابستگی علمی و مالی به کشورهای دیگر تاسیس گشته و توانسته از فیلترهای کیفی و مالی معتبرترین سازمان ها عبور کرده و در صدر لیست تامین کنندگان آنها قرار گیرد. هم اکنون کارخانه یاتاقان سازی  اولین و بزرگترین تولیدکننده یاتاقان های صنعتی در خاورمیانه می‌باشد. این کارخانه را به “اولین و تنها دارنده پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادن به همراه گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت جهت تولید انبوه یاتاقان های صنعتی در ایران” تبدیل کرده است. این کارخانه را به “اولین و تنها دارنده پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و معادن به همراه گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت جهت تولید انبوه یاتاقان های صنعتی در ایران” تبدیل کرده است.
 
این کارخانه هم اکنون دارای بخش های مختلفی از جمله واحد فنی و مهندسی، واحد بازرگانی، واحد برنامه ریزی، واحد ذوب فلزات، واحد مدلسازی و قالبسازی، واحد ماشینکاری، واحد رنگ کاری به صورت کوره ای، واحد بسته بندی، واحد کنترل کیفی و واحد تدارکات است که در هر بخش پرسنل مجرب و متعهد در حال فعالیت می باشند.واحد فنی و مهندسی این کارخانه با داشتن بخش های مهندسی معکوس، طراحی، آنالیز و معادلسازی توانایی لازم برای معادلسازی انواع یاتاقان های غیر استاندارد و از رده خارج و تبدیل به یاتاقان های کلاسیک را دارد که این امر سبب کاهش در هزینه و صرفه جویی در زمان تحویل میشود و در این راستا نیز تعداد زیادی پروژه تخصصی با صنایع کشور انجام شده است.
بسیاری از کارخانجات سیمانی ، فولادی، معدنی و ماشین سازی بزرگ و کوچک بصورت مستقیم و غیر مستقیم با این کارخانه همکاری دارند و در صورت خرید مستقیم از کارخانه، پوسته یاتاقان های خریداری شده شامل خدمات زیر میباشد که در راستای تحقق آرمان مشتری مداری این کارخانه، انجام می شود:
۱- گارانتی محصولات تولیدی
۲- خدمات پس از فروش
۳- حمل و ارسال رایگان محصولات تا درب کارخانه
۴- مشاوره فنی و معادلسازی در کلیه مسایل مربوط به یاتاقان به صورت سرویس دهی
۵-پایین بودن هزینه های تمام شده محصول برای مشتری با رعایت کلیه   استاندارد های لازم جهت عرضه نمودن بهترین محصول در خور نام ایران و ایرانی.
 
اما در مورد تولیدات خاص نیز شایان ذکر است که این کارخانه با توجه به تجربه و تخصص ویژه خود در تولید انواع پوسته یاتاقان، با توجه به نیازهای خاص صنعت کشور، مبادرت به تولید انواع پوسته یاتاقان های خاص صنایع کشور به طور منحصر به فرد نیز پرداخته است که این محصولات هم اکنون نیز در این واحد صنعتی در حال تولید می­باشد و به طور خاص در انحصار  می‌باشد. این تولیدات خاص شامل انواع مختلف پوسته یاتاقان و یاتاقان های برینگی و بابیتی می شود.